28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W co gra Rosja?

Ocena: 0
4822

– Putin wykorzystuje lukę wynikającą z odejścia od zachodnich wartości najważniejszych decydentów w Waszyngtonie, Berlinie, Paryżu czy Rzymie – analizuje Adam Kowalczyk z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych

Z Adamem Kowalczykiem, analitykiem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, rozmawia Ewelina Steczkowska

 

Od kilku tygodni obserwujemy wzrost zaangażowania Rosji w Syrii. Jaki jest cel polityczny Moskwy?

Federacja Rosyjska standardowo próbuje upiec wiele pieczeni na jednym ogniu. Operacja w Syrii nie ma bowiem wyłącznie jednego celu politycznego czy militarnego, lecz ich cały konglomerat. Wydaje się, że głównym celem Rosji jest próba wyjścia z pewnej izolacji międzynarodowej i pokazanie, że rozwiązywanie ważnych problemów globalnych bez jej udziału nie jest możliwe. Kreml chce udowodnić, że ma potencjał do projekcji siły, a więc użycia siły militarnej poza obszarem byłego Związku Sowieckiego. I wygląda na to, że owe cele zostały w wysokim stopniu zrealizowane. Jednak wzmocnienie swojej pozycji polityczno-wojskowej w regionie czy też próba stworzenia alternatywnej względem „zachodniej” optyki odnośnie do przyczyn i sposobów rozwiązania konfliktu syryjskiego są również wymierzone w Stany Zjednoczone i ich politykę w tamtym regionie świata. Deklaratywna „mocarstwowość” Rosji niemal na równi z USA ma oczywiście charakter wizerunkowy, nie zaś realny. Oprócz tego trzeba wskazać na inne, równoległe cele o charakterze politycznym, które Rosja zdaje się realizować.

Po pierwsze, Rosja demonstruje, że nie porzuca swoich lojalnych sojuszników i nie pozwoli na militarną klęskę Baszszara al-Asada oraz, co równie ważne, ma środki i determinację, żeby owo zadanie zrealizować. Po drugie, choć należy pamiętać, że to pewna generalizacja, Władimir Putin chce udowodnić, że polityka „kolorowych rewolucji”, która uderzała w rosyjskie interesy w Gruzji, Serbii czy wreszcie na Ukrainie, zostanie w Syrii powstrzymana. Analitycy wskazują także na intencję ograniczenia nowej fali radykalizmu, będącej skutkiem działalności Państwa Islamskiego na Kaukazie Północnym i na całym obszarze postsowieckim, oraz na większą destabilizację całego regionu – co przyczyni się do zwiększenia zjawiska migracji do Europy, a przez to dalszego rozsadzania spoistości Unii Europejskiej.

 

Na ile możemy wierzyć zapewnieniom Rosji, że chce pokonać Państwo Islamskie?

Po kilku tygodniach realnego zaangażowania militarnego Rosji można bez większego ryzyka postawić tezę, że pokonanie Państwa Islamskiego na pewno nie jest celem priorytetowym. Dotychczasowe działania rosyjskiego lotnictwa, na którym opiera się cała operacja wojskowa, dość jasno pokazują, że celem Kremla w głównej mierze nie są oddziały, wyposażenie czy infrastruktura Państwa Islamskiego, ale wspierany przez Waszyngton mniej radykalny odłam syryjskiej opozycji. Symptomatyczne jest to, że fałszowanie rzeczywistości na skalę światową ma miejsce przy zadziwiającej bezradności szeroko rozumianego „Zachodu”. Niemniej Putin nie określił dotąd publicznie, w sposób niepozostawiający wątpliwości, przewodniego celu operacji, co pozwala na dość szerokie pole manewru w przyszłości w tym zakresie.

 

Czy działania Rosji mogą się przedłużyć?

Choć będzie to truizm, najlepsza odpowiedź brzmi: to zależy. Polityka zagraniczna Rosji jest tak skuteczna m.in. dzięki temu, że władze rosyjskie potrafią szybko i sprawnie dokonywać w niej zmian oraz korekt, dostosowując swoje środki i obrane metody do realizacji kolejnych celów. Przechodząc więc wprost do odpowiedzi na pytanie, pozostaje skonstatować, że skala i sposób zaangażowania militarnego Rosji w konflikt syryjski będą uzależnione od wielu zmiennych i czynników. Na przykład od stanowiska Waszyngtonu oraz Brukseli względem sankcji nałożonych na Rosję czy też wewnętrznej sytuacji polityczno-społecznej w Rosji.

Z militarnego punktu widzenia szersze zaangażowanie Rosji – głównie wojsk lądowych – w Syrii jest oczywiście możliwe, musimy jednak pamiętać, że taki rodzaj aktywności generuje największe koszty: zarówno ludzkie, jak i finansowe. Niemniej nawet długoterminowe zaangażowanie wojskowe obejmujące wojska lądowe nie gwarantuje sukcesu militarnego – władze na Kremlu mają oczywiście tego świadomość. Wygląda na to, że konflikt syryjski nie zakończy się jednak szybko, a Rosja będzie w niego zaangażowana. Pytaniem pozostaje, czy będzie to realne zaangażowanie wojskowe, czy też głównie polityczno-dyplomatyczne.

 

Putin przyjął Asada w Moskwie. Co wynika z tej wizyty?

Wizyta obliczona była głównie na uzyskanie konkretnego efektu wizerunkowego na arenie międzynarodowej. Musimy pamiętać, że dla Asada była to pierwsza wizyta zagraniczna od czasu wybuchu konfliktu, wydaje się więc, że nieprzypadkowo wybrał kierunek rosyjski i podziękował prezydentowi Rosji. Władimir Putin wykorzystał tę wizytę do podkreślenia, jaką legitymację ma rosyjska interwencja militarna w Syrii. Nieprzypadkowo bowiem strona rosyjska podkreśla, że jej wojska działają na oficjalne zaproszenie legalnych władz syryjskich – w przeciwieństwie do pozostałych graczy operujących wojskowo w Syrii, głównie Amerykanów i wspieranych przez nich opozycjonistów. Wydaje się, że Putin dosyć jasno wyraził swój brak zgody na odsunięcie syryjskiego prezydenta od władzy.

Analitycy i dziennikarze, spekulując, co było dokładnym tematem rozmowy przywódców, przypuszczają, że podczas wizyty Asada poruszono m.in. kwestię zakresu pomocy gospodarczej dla Syrii, a nawet kwestie osobistego bezpieczeństwa Asada oraz jego rodziny i współpracowników w wypadku konieczności tranzycji władzy, a więc okresu przejściowego między systemem politycznym, który był, a tym, który nastąpi. Niemniej są to jedynie spekulacje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter