28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Problemy (przed)wyborcze

Ocena: 0
2645
W przedwyborczy poranek (15.11) gośćmi Jacka Karnowskiego w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 byli: reżyser Arkadiusz Gołębiewski, Łukasz Warzecha i Piotr Zaremba („wSieci” i wPolityce.pl) oraz ks. Henryk Zieliński (Tygodnik „Idziemy”). Cisza wyborcza

Dziwaczny wynalazek

Łukasz Warzecha

Wprowadzanie ciszy wyborczej to, po pierwsze, niedopuszczalny paternalizm państwa, bo w ten sposób sygnalizuje ono, że traktuje obywateli jak głupiutkich ludzi, którzy jak dostaną sygnał przed wyborami, to szybko zmienią zdanie. A właściwie dlaczego nie mieliby tego zrobić? Wyborca ma prawo decydować. Jeden robi to na podstawie całorocznego namysłu, inny na podstawie impulsu. Albo obywatele są dojrzali, albo nie. Nie ma trzeciej możliwości.

Po drugie, jest bardzo duża grupa krajów, w których cisza wyborcza została albo bardzo ograniczona, albo w ogóle nie obowiązuje. Nie ma takiego wynalazku ani w Stanach Zjednoczonych, ani w Wielkiej Brytanii i jakoś się te demokracje nie zawaliły. Trzeci powód to nowe technologie, które sprawiają, że ten dziwaczny wynalazek kompletnie nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości.


Niedzisiejsza PKW

Patologie systemu

Piotr Zaremba

Państwowa Komisja Wyborcza jest ciałem strupieszałym. Działa źle i pokazała to wiele razy. Czy możliwe jest sfałszowanie wyborów? Oczywiście, że tak. Ale zarazem pewne ugrupowania polityczne mogą w ten sposób usprawiedliwiać swoją ewentualną porażkę.

Zgadzam się, że mamy problem techniczny związany z liczeniem głosów. To jest słaby punkt. Ale generalnie państwo jest słabym punktem. Uważam, że przesadzamy, demonizując stan polskiej gospodarki – ona nie jest w aż tak fatalnej kondycji. Natomiast zawsze wszystko to, co się łączy ze sferą publiczną czy z instytucjami publicznymi w Polsce najfatalniej działa.

Z drugiej strony – i nie jest to żadna obrona tego, co się u nas dzieje – często idealizujemy demokracje zachodnie, ale przykład chociażby wyborów w USA w 2001 roku pokazuje, że demokracja wszystkiego nie zapewnia, że są pewne patologie tego systemu.


Marsz Niepodległości

Wszyscy czekali na zadymę

Arkadiusz Gołębiewski

W tym roku po raz pierwszy nie byłem na Marszu Niepodległości. Wcześniej zawsze biegałem z kamerą i obserwowałem, jak działa policja, jak funkcjonuje cały Marsz. Widziałem to z bliska. Czułem i bezradność, i strach, zarówno policji, jak i manifestujących.

W tym roku wszyscy tylko czekali, z której strony poleci pierwszy kamień. Zero próby komentowania tego Marszu, za to totalne skupienie się na tych reżyserowanych przez kogoś zadymach. Przyjechałem do domu, włączyłem telewizor i widzę wielkie morze ludzi, biało-czerwone flagi. Lecz kolejne obrazy od tego odbiegają. Bo przyjechało około 100 tys. osób, rodziny, ale piknikowa atmosfera została zdominowana przekazem z ulicznych burd.


Co knuje Rosja?

Następny krok Rosji

Ks. Henryk Zieliński

Jest sprzyjający klimat międzynarodowy, żeby Rosja uderzyła. Jak słucham wypowiedzi polityków francuskich czy niemieckich, a nawet amerykańskich, którzy mówią, że nie wzięliśmy pod uwagę interesów Rosji, że Ukraina jest jednak w sferze interesów rosyjskich, to rozumiem, że Rosjanie otrzymują przyzwolenie, żeby pójść dalej. Zresztą Rosja w ten sposób działa. Testuje, patrzy, jaka będzie reakcja międzynarodowa. Kiedy już świat się przyzwyczai, robi następny krok.

Nie wierzę, żeby Rosja pogodziła się z niepodległą Ukrainą, a zwłaszcza wchodzącą w struktury zachodnie – czy to Unii Europejskiej, czy NATO. Trudno też zdefiniować cele samej Ukrainy, która nie okazuje zainteresowania tym, żeby Polacy mieli udział w rozwiązywaniu jej problemów. Poza pomocą charytatywną.


Nasz synod


100. rocznica I wojny światowej



***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 17 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Kielce, Radio Plus Opole, Radio Plus Radom, Internetowe Radio Polonia, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


Idziemy nr 47 (479), 23 listopada 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter