19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ferie u dziadka

Ocena: 0
2231
W tygodniach poprzedzających Boże Narodzenie pojawiają się na ekranach filmy nawiązujące do tego chrześcijańskiego święta, a także tradycji św. Mikołaja oraz zbliżającego się nowego roku.
Kiedyś święta Bożego Narodzenia nazywane były po imieniu, a w filmach śpiewano kolędy rozumiane na całym świecie. Tak było w słynnym hollywoodzkim utworze „Gospoda świąteczna” czy w przebojach Walta Disneya. W XX wieku tradycja chrześcijańska, mimo wstrząsów ideologicznych, była jeszcze żywa i ważna.

Dzisiaj mamy do czynienia z szybko postępującym niszczeniem tej tradycji. Filmy dla dzieci i młodzieży pozbawione są świątecznej magii. Mamy wprawdzie obrazy takie jak „Uwolnić Mikołaja”, „Gdzie jest Mikołaj”, wariacje na temat przygód dzieci ze św. Mikołajem, jednak postać ta traci swój religijny rodowód.

Najciekawszym filmem familijnym w grudniu wydaje się norweski „Kacper i Emma – zimowe wakacje”, ciąg dalszy przygód dwojga uroczych przedszkolaków, znanych z „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”. Walory artystyczne tego ciepłego w nastroju filmu familijnego połączone zostały z ciekawą warstwą edukacyjną, podaną tu bez natrętnej dydaktyki. Kacper i Emma mieszkają w zaśnieżonej północnej Norwegii, więc rodzice chłopca planują zimowy urlop w ciepłych krajach. Jednak z powodu pracy matki zmuszeni są wysłać dzieci do dziadka koleżanki synka, Emmy. Dziadek mieszka w domku w górach, więc dzieci mają tam okazję nauczyć się jeździć na nartach. Przeżywają także pierwsze dojrzalsze relacje. Na przemian sprzeczają się i godzą; w końcu cała rodzina musi interweniować, gdy Kacper upiera się, by wykonać niebezpieczny skok na nartach. Jest to jego bunt przeciwko nieporozumieniom między rodzicami. Wymowa filmu jest więc wyraźnie prorodzinna. Zwraca uwagę doskonała polska wersja językowa z dobrze dobranymi młodymi wykonawcami.


„Kacper i Emma – zimowe wakacje”
(„Karsten og Petra pa vinterferie”), Norwegia, 2014. Reżyseria – Arne Lindtner Naess. Wykonawcy: Nora Amundsen, Elias Sovold Simonsen, Janne Formoe i inni. Reżyseria polskiej wersji językowej – Ilona Kuśmierska. Dystrybucja – Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Mirosław Winiarczyk
fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Idziemy nr 51/52 (483), 21/28 grudnia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter