23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Między synodami

Ocena: 0
2864
Jesteśmy głęboko przekonani, że świat dzisiejszy potrzebuje chrześcijańskiego nauczania w kwestii małżeństwa i rodziny. Istnieje bowiem poważna pokusa rozmywania definicji sakramentalnego małżeństwa i zbudowanej na tym fundamencie rodziny.
Uważamy, że Kościół nie może abdykować ze swej funkcji nauczycielskiej i wychowawczej, nawet jeśli spotyka go z tego powodu krytyka. Obowiązkiem Kościoła jest bronić rodziny katolickiej wobec takich rodzajów polityki, które pod pozorami neutralności realizują program walki z rodziną. Milczenie Kościoła w kwestii dokonującej się współcześnie redefinicji koncepcji rodziny bywa odbierane jako ucieczka pasterza od owiec. Na Kościele spoczywa odpowiedzialność za kształcenie wiernych żyjących wewnątrz dzisiejszego świata, ale również za przedstawienie czytelnego, pozbawionego dwuznaczności nauczania dla tych, którzy żyją poza Kościołem. Uważamy, że Kościół nie może wycofać się z krytyki negatywnych form nowoczesnej kultury. Jego obowiązkiem jest stanowcze przeciwstawianie się poniżaniu człowieka i rodziny, zalewowi pornografii, reklamie rozmaitych form duchowego i fizycznego zniewolenia – przede wszystkim zaś ukazywanie piękna chrześcijańskiej prawdy o rodzinie. To mówi dokument przygotowany przez Forum „Między Synodami”. Powstało ono z inicjatywy Teologii Politycznej i Katedry Filozofii Kultury Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW.

O tym forum pisałam już w styczniu i w lutym z nadzieją, że za naszym przykładem pójdą inni. I może tak się stało, a jeśli nie, to dyskusja właśnie się rozpoczyna. Synod biskupów na temat rodziny będzie obradował od 4 do 25 października, a jego uczestnicy z Polski – biskupi Stanisław Gądecki, Henryk Hoser SAC i Jan Wątroba – otrzymali ów dokument opracowany przez nasze forum. Chcemy w nim zwrócić uwagę na najważniejsze zagadnienia związane z problematyką małżeństwa i rodziny. Rozmawialiśmy o tym w ciągu ostatnich kilku miesięcy podczas comiesięcznych spotkań poświęconych wyzwaniom, przed jakimi stoją dziś rodziny katolickie nie tylko w Polsce, lecz także w Europie i na świecie. Efektem stał się dokument, który przygotowaliśmy w sześciu językach, aby zwrócić uwagę ojcom synodalnym na palące problemy dotyczące współczesnej rodziny. Mamy nadzieję, że podczas obrad Synodu dokument będzie przekazywany biskupom z całego świata.

Wśród zagadnień przez nas poruszonych znajdują się m.in. takie kwestie, jak konieczność promowania teologii rodziny oraz rozwijania duszpasterstwa rodzin, relacje między rodziną a państwem, prawem, polityką i kulturą, problemy związane z edukacją dzieci oraz ochroną życia ludzkiego. Wśród nas jest dziewiętnaście osób świeckich i pięciu kapłanów, a traktujemy nasze wystąpienie przede wszystkim jako głos laikatu w dyskusji nad problematyką synodalną. W większości występujemy jako przedstawiciele rodzin, którzy poruszane zagadnienia znają nie tylko z teorii, lecz głównie z własnego doświadczenia. Zapraszamy do dyskusji.


Pobierz dokument

Barbara Sułek-Kowalska
fot. archer10 (Dennis) / Foter / CC BY-SA 
Idziemy nr 40 (523), 4 października 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter